Ferdinand Čihovský

Ahojte! Moje meno je Ferdinand Čihovský. Mám dvadsaťtri rokov a hobby a aktivita, ktorej sa venujem a snažím sa jej dopriať čo najviac času je Dj-ing.


Štýl, ktorý mixujem v mojich setoch je Drum and Bass, ktorý však v dnešnej dobe má už veľa subžánrov. Ja sa venujem hlavne Liquidfunku a Deep DnB. Tieto subžánre sú viac melodické, pozitívne, ale aj melancholické s kvalitnou bassou  to je pri liquidfunku. Naopak, pri Deep Drum and Basse je to skôr o kvalitnej basse s temnejšími atmosférickými prvkami. Rozhodnutie, že začnem s mixovaním mi napadlo približne pred rokom a pol, avšak tento štýl hudby počúvam asi tri roky. Možno si myslíte, že je to dosť krátky čas, no som si vedomý, že v tomto štýle je stále čo objavovať, lebo má veľmi veľkú zbierku interpretov a širokú históriu. Tento štýl radí k elektronickej hudbe. Elektroniku ako takú som začal počúvať už asi vo svojich štrnástich rokov, no nebol to práve Drum and Bass.

Časom som pozeral mixované sety DJ-ov a vtedy som vedel, že si to musím niekedy skúsiť. Aj keď to prišlo až dosť neskoro, vedel som, že je to aktivita, pri ktorej sa odreagujem, vypnem nachvíľu od denného stereotypu, vyčistím si hlavu a popritom poteším ľudí, ktorí práve kvôli tejto hudbe prichádzajú na akcie a zabavia sa takisto ako ja. Zo začiatku to nebolo vôbec ľahké. Je zložité dostať sa do toho a hlavne dostať sa k technike, ktorá je na to potrebná, no keďže som mal známych, ktorí sa tomu nejaký čas už venovali, bolo to pre mňa obrovské plus. Neskôr som si kúpil vlastnú techniku, vlastné reproduktory a začal trénovať, keď bol čas popri práci. Ubehlo pár týždňov a kamaráti si ma zavolali na akciu. Bolo to dosť stresujúce, no po pár odohratých „trekoch“ stres opadol a hralo sa mi už lepšie. Akcia bola super, klub síce nebol plný, ale mal som super pocit zo svojho výkonu a vedel som, že v tom chcem pokračovať a baví ma to.

Neskôr som sa zapájal do contest mixov, ktoré organizovali promotéri s tým, že ponúkali mladým DJ-om možnosť zahrať si na párty po tom, ako poslali svoj mix a prešli hodnotením. Pár sa mi ich podarilo vyhrať, čo mi dopomohlo spraviť si malé promo a spoznať nových ľudí. Neskôr som sa dostal aj do živého vysielania Rádia FM v relácii Signal_Fm, ktorú moderuje Dj – Lixx a pôsobí na drum-and-bassovej scéne na Slovensku už cez desať rokov a má obrovský prehľad v tomto žánri. Na jeho pozvanie som k nemu prišiel odprezentovať svoj mix a dali sme spolu pokec o hudbe, ktorú počúvame, za čo som neskutočne vďačný. Mal som možnosť zahrať si aj na jeho párty, ktorú už organizuje zopár rokov v Bratislavskom klube „Dole“, kde dokázal pritiahnuť hostí zo zahraničia, ktorí majú vybudované meno vo svete a produkujú hudbu na značkách, ktoré sú svetovo uznávané. Práve na tejto akcii som predskakoval známemu producentovi a DJ-ovi z Anglicka, s ktorým som si aj skrz moju amatérsku angličtinu fajn pokecal. Je to neskutočný pocit hrať na takejto akcii, kde sú ľudia naladení na rovnaký vibe, vedia sa vcítiť do tejto hudby a dokážu sa zabaviť s úsmevom na perách. Je skvelé vedieť, že sme im svojím mixovaním a selekciou trekov spravili dobrý pocit a spomienku na nejakú akciu. Človeku to dodáva energiu a poteší ho, keď dostane pozitívny feedback za svoje hranie. Preto ma Dj- ing baví a napĺňa. Mojím snom je určite pokračovať v Dj-ingu. Prezentovať hudbu, ktorú mám rád, predvádzať ju ľuďom a možno ukázať niekomu, kto tento štýl nepozná. Chcem ukázať, že táto hudba má v sebe veľkú energiu. Bod, kam by som to chcel dosiahnuť je určite aj produkcia hudby, no je to veľmi dlhá cesta. Dôležitý pri dosiahnutí tejto méty je hlavne čas, ktorý tomu musím venovať. Ak to človeka baví, tak v tom nemôže prestať, lebo v živote je najdôležitejšie robiť to, čo nás napĺňa a dáva nám pocit šťastia. Treba si uvedomiť, že stačia maličkosti na to, aby ste videli na tvárach ľudí úsmev. O to sa ja snažím cez moju hudbu.

 Páči sa mi to


Späť na články