Marcel Fapšo

Volám sa Marcel Fapšo, pochádzam z Považskej Bystrice a mám 25 rokov. Určite sa nájdu ľudia, ktorým výraz drifting nič moc nehovorí, preto najprv v skratke opíšem o čo ide.


Drifting je automobilový šport, ktorý vznikol začiatkom 80-tych rokov v Japonsku. Veľmi zjednodušene ide o jazdeckú techniku, kedy automobil s pohonom zadnej nápravy prechádza do kontrolovaného šmyku, ktorý sa vodič snaží vyrovnávať kontrovaním predných kolies. Najmä za posledných 10 rokov sa z driftingu stal najrýchlejšie rozvíjajúci sa motošport na svete, ktorý sa dnes jazdí už úplne všade.

Keďže sa o autá zaujímam od malička, vedel som o existencií tohto športu dávno predtým, než som sa začal venovať rádiom ovládaným modelom. Môj prvý kontakt s RC driftom bol niekedy v roku 2006. Mal som 14 rokov a nemohol som si dovoliť jazdiť na ozajstnom aute. V tom čase som odoberal predplatné časopisu o tuningových úpravach áut a v ňom bola reklama na modelársky driftový shop v Česku, vtedy jediný svojho druhu široko ďaleko. Zaujalo ma to, postupne som vyhľadával viac informácií, začal navštevovať diskusné fórum a zhruba po roku dostal od otca na narodeniny svoj prvý model. Auto stálo 6 000 českých korún a bol to úplný základ, no na začiatok to stačilo. Toto sa odohralo v roku 2007 a v tom čase som sa zúčastnil aj svojich prvých pretekov v tejto kategórií, navyše vôbec prvých usporiadaných na Slovensku v Bratislavskom Auparku. Podarilo sa mi skončiť na treťom mieste, čo ma ako úplného začiatočníka nakoplo a posunulo vpred. Pravda ale je, že v tej dobe sme boli v podstate začiatočníci všetci. V Európe bol RC drifting v plienkach, nikto poriadne nevedel, čo má fungovať a čo nie, aké gumy sa majú používať, ako sa má nastaviť auto, ako by mali vyzerať pravidlá a závodné trate. Dnes je všetko úplne inak, ale k tomu sa ešte dostanem. Takto nejako som začal pretekať. Postupne som môjmu hobby prepadal stále viac a viac, na Slovensku vznikol v tej dobe veľmi kvalitný národný šampionát a s tatom sme začali občas jazdiť aj na preteky do Česka. V roku 2009 som sa prvýkrát stal majstrom Slovenska v tomto športe, mal som z toho veľkú radosť a bolo to také prvé zadosťučinenie po vcelku krátkej dobe, čo som sa môjmu hobby venoval. Radosť bola o to väčšia, keď sa mi tento úspech podarilo opäť zopakovať v rokoch 2010 a 2011.

Ako som písal predtým, dnes už je úroveň niekde úplne inde. Autá sa posunuli o obrovský kus vpred, sú plne nastaviteľné rovnako ako reálne závodné autá od geometrie, cez diferenciály a hydraulické olejové tlmiče, až po elektronické ladenie motorov a regulátorov, čo sú akési riadiace jednotky v týchto malých autách. Taktiež karosérie sú vernými kópiami reálnych áut a jazdí sa podľa pravidiel prebratých z veľkého driftu. Vďaka Facebooku nie je problém organizovať akcie, na ktorých sa zúčastňuje aj viac ako 200 ľudí z celého sveta. Za posledné 3 roky som sa zúčastnil závodov v Rakúsku, Taliansku, samozrejme lokálnych akcií na Slovensku a v Česku, ale tiež majstrovstiev sveta v Holandsku. Jazdím za československý YEDA Racing Team a spolu obchádzame tieto preteky.Určite mi to dalo veľa zábavy a nových skúseností. Spoznal som kopu nových kamošov z celej Európy, stretol sa s profíkmi z japonských tímov, ktorí za posledné roky začali jazdiť na väčších európskych pretekov, začal viac komunikovať v angličtine, pracujem v jednej z top svetových RC firiem Xray v Trenčíne s vlastným vývojom a výrobou pod jednou strechou, jedinou firmou svojho druhu na svete. Pol roka dozadu som taktiež konečne zrealizoval svoj nápad ukázať RC hobby deťom na Základnej škole SNP v Považskej Bystrici. Ohlasy boli veľmi pozitívne nielen od detí, ale taktiež pedagógov a report s fotkami, ktorý som napísal na Facebook mal vyše 100 zdieľaní od užívateľov z celého sveta. Avšak v prvom rade je to pre mňa stále o zábave a naša československá komunita je pre mňa niečo ako druhá rodina.V najbližšej dobe sa chystám na stavbu nového závodného stroja a naplno sa vrhnem do novej sezóny. Opäť nás čaká európsky pretek Italian Sideway v Miláne a World Drift Championship v Holandsku. Uvidíme čo príde ďalej. Toľko asi v skratke o mojom malom veľkom hobby. Verím, že to niekoho z vás zaujalo, a ak áno, budem rád, ak pozriete moju fb fanpage Marcel Fapso RC Drifting, a ak má niekto nejaké otázky, nech kľudne napíše. Keep Drifting Fun!

 Páči sa mi to


Späť na články