Nina Csonková

Volám sa Nina Csonková, mám 31 rokov, pochádzam z Martina, ale už 16 rokov žijem v Bratislave. Som profesionálna kajakárka, matka, manželka a študentka doktorantského štúdia na FTVŠ.


Jazdím freestyle na kajaku, tejto disciplíne sa venujem vrcholovo, no rada si zajazdím aj na riekach extrémne zjazdy. Freestylové kajaky sú krátke obratné loďky, s ktorými sa dajú robiť rôzne otočky, piruety a saltá vo vodných perejách  vlnách a valcoch. Vo freestyle sa súťaží na úrovni majstrovstiev sveta, Európy, Svetových aj Európskych pohároch. Samotná súťažná jazda trvá 45 sekúnd, počas ktorých pretekár musí predviesť svoju jazdu, za ktorú mu budú pridelené body. Veľa ťažkých figúr sa rovná veľa bodov, ale aj šanca, že sa pretekárovi nepodaria

Vo freestyle platí všetko alebo nič, to znamená buď jazdec musí trik predviesť na 100%, alebo nedostane žiadny bod. Na Slovensku sa dá freestyle jazdiť na slalomovom kanáli v Čunove, kde sú výborné podmienky. K freestylovému kajakovaniu som sa dostala náhodou, ktorá mi však zmenila život. Keď som v 17 rokoch začala raftovať so ženskou posádkou v Čunove, ešte som netušila, že o rok neskôr mi do raftu skočí môj budúci manžel, sparing partner, tréner a spriaznená duša v jednom. Peťo bol už v tom čase úspešný freestylový kajakár a ja som ho za to veľmi obdivovala. Keď ma začal učiť jazdiť na kajaku, ani vo sne by ma nenapadlo, že tento šport budem robiť profesionálne. No tak ako som sa pobláznila do môjho vtedy budúceho manžela, tak som sa zbláznila aj do freestylu. Vždy ma lákali extrémne športy a adrenalín. Freestylové kajakovanie je náročný šport, hlavne pre ženy, no nikdy by som ho nevymenila. Počas sezóny trénujeme dvakrát denne na kajaku, v zime máme posilňovne, behy, plavárne, behy na lyžiach. Tento šport kladie veľké nároky na koordinačné a silové schopnosti a dlho trvá kým sa vôbec človek naučí základné figúry. No ten pocit, keď človek sedí v lodi surfuje obrovskú vlnu, alebo skáče vysoké salto vo vodnom valci stojí za to. Po toľkých rokoch pri freestyle už nemám adrenalín, no extrémne kajakovanie je náročné a nebezpečné. Pri splavoch riek musí byť kajakár obozretný a musí dávať pozor. Voda je živel, ktorý netreba podceňovať.

Kajakovanie na divokých vodách či už freestyle, alebo extrémne kajakovanie, nie je len šport, je to životný štýl. Tréningy a súťaže to je len jedna časť kajakovania, tá druhá, asi trochu viac zaujímavejšia a dobrodružnejšia je cestovanie za riekami, vlnami, perejami a spoznávanie nových kútov sveta. Počas sezóny sa sústredíme hlavne na pretekanie, ale akonáhle máme chvíľu voľna plánujeme rôzne výlety, expedície a cesty do exotiky. Precestovali sme s kajakmi už kus sveta. Severná Amerika, Južná Amerika, Afrika, skoro celá Európa. Absolvovali sme rôzne expedície napríklad v Zambii na Zambezi, v Ugande na Bielom Níle, v Kostarike sme splavili najhlbší kaňon Strednej Ameriky. Je to ako droga, cestovanie, dobrodružstvo, adrenalín, posúvanie svojich hraníc. Človek sa dostane do rôznych situácií, kde spozná sám seba, získa iný pohľad na svet a zmení svoj rebríček hodnôt. Keď sa dostane človek do chudobnej Afriky, na miesta, kde domáci nikdy nevideli bieleho človeka, spozná život jednoduchých domorodcov, zistí, že šťastie a pokoj sa nedajú kúpiť.

Ja som vďačná za svoj úžasný život. Mám skvelú rodinu, úspešnú športovú kariéru, ešte úspešnejšieho manžela s mnohými medailami na krku, šikovného syna, ktorý pôjde snáď v našich šľapajach a zážitky, ktoré mi nikto nevezme. Skoro celý rok cestujeme po svete všetci traja, pardon štyria cestuje s nami aj náš pes, pokiaľ neletíme lietadlom. Odkedy máme dieťa, museli sme síce spraviť nejaké kompromisy, no náš životný štýl sme nezmenili. Myslíte, že s malým dieťaťom sa nedá ísť na mesiac do Kanady, spať tam v stane a trénovať na majstrovstvá sveta?! Jasne, že sa dá! Všetko sa dá, len treba chcieť. Dnešný svet je uponáhľaný. Všetci sa ženú za materiálnymi vecami a zabúdajú sa tešiť z maličkostí a pritom stačí tak málo. Choďte von do prírody a obzrite sa okolo seba. Nadýchnite sa čerstvého vzduchu, nechajte sa opáliť slnkom, vylezte na kopec, vydajte sa na túru, nebojte sa posunúť hranice. Len prekonávanie samých seba vám pomôže stať sa lepším a silnejším človekom. Snívajte a choďte za tým. A čo je mojím snom? Samozrejme, že mám aj sny a ciele týkajúce sa konkrétne mojej kariéry. Ako každý športovec by som chcela vyhrať majstrovstvá sveta a Európy. Splaviť ďalšie rieky a navštíviť krajiny, kde som ešte nebola. Najmä sa však chcem tešiť zo života tak ako sa teším teraz. Chcem vychovať z nášho syna silného zdravého muža, ktorý bude v živote robiť to čo ho baví a chcem žiť šťastne s mojím mužom až do smrti.

 Páči sa mi to


Späť na články